Jak uniknąć zakażenia się grzybicą?

Wielu z nas myśli, że problem grzybicy nas nie dotyczy, tymczasem jesteśmy na nią narażeni w wielu sytuacjach. Kiedy powinniśmy zachować szczególną czujność?

Na początek warto wiedzieć, jakie warunki uwielbia grzybica. Idealnie dla jej rozwoju są miejsca, które są ciemne, wilgotne i parne. Dlatego tak często zasiedla baseny, sauny czy… plaże. Z tych samych powodów bardzo lubi nasze nieprzepuszczające powietrza buty. W końcu gdzie może być ciaśniej i cieplej niż tam? Właśnie dlatego warto regularnie dezynfekować buty, używając przeznaczonego do tego środka.

Kiedy więc myjemy stopy, zwracajmy szczególną uwagę na miejsca między palcami. Co więcej, prysznic jest lepszy od kąpieli, o czym nie każdy wie. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: wówczas stopa ma kontakt tylko z bieżącą wodą. Warto też mieć oddzielny ręcznik, przeznaczony wyłącznie do wycierania stóp.

Na umytych stopach warto zastosować antyperspirant – najlepiej z czynnikiem antybakteryjnym.

Nie pomaga również nadgorliwość. Zapamiętajmy: nie można myć stóp zbyt często ani przesadzać z dezodorantami. Niszczymy w ten sposób naturalny płaszcz lipidowy skóry, czyli jej naturalną ochronę.

Najbardziej musimy uważać podczas odpoczynku: właśnie w takich miejscach jak baseny, hotele, internaty i sanatoria zarażamy się najczęściej. Na to jest jedna rada – banalna i dobrze znana, ale również niezwykle istotna: unikajmy w takich miejscach korzystania ze wspólnego obuwia, zwracajmy też uwagę na drewniane i chłonne powierzchnie.