Jak dbać o stopy? Kilka porad dla sportowców

Osoby aktywne są najbardziej narażone na grzybicę stóp, nieprzypadkowo nazywaną „stopą atlety”. Jak zatem odpowiednio dbać o stopy, aby jej uniknąć?

Na początek trzeba zacząć od obuwia oraz samych skarpetek. Kiedy są one zbyt obcisłe i mało przewiewne, pot nie ma możliwości, by odparować, a taka sytuacja oznacza idealne środowisko do rozwoju grzybów i innych drobnoustrojów. Gdy jest się aktywnym, łatwo też o wszelkiego rodzaju uszkodzenia naskórka, otarcia i odciski, które zwiększają ryzyko grzybicy. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Już na etapie wyboru butów powinniśmy zwracać uwagę na to, czy nie narażają nas one na grzybicę. Winyl lub kauczuk? Materiałom syntetycznym dziękujemy. Kupując skarpetki, starajmy się, aby były wykonane z naturalnych materiałów, zaprojektowanych tak, żeby wyciągać wilgoć ze stopy.

Stopy muszą być suche, szczególnie między palcami, dlatego na trening warto zabrać oddzielny ręcznik, który pozwoli nam je wytrzeć po sesji. Szczególnie uważać powinny osoby często chodzące na basen. Warto postarać się, żeby nasze sandały były wodoodporne. Nie pożyczajmy im też nigdy nikomu innemu!

Kiedy wrócimy do domu, chodźmy boso i dajmy naszym stopom oddychać, zapewnijmy im możliwość jak najczęstszego wietrzenia. Nie można też zapominać o czymś, co zdaje się oczywiste: skarpetki i rajstopy powinny być zmieniane możliwie jak najczęściej.