Jak rozpoznać objawy grzybicy stóp?

Czy to grzybica? Często z podejrzliwością przyglądamy się wszelkim zmianom na naszych stopach, jednak panika nie jest dobrym doradcą. Jak zatem rozpoznać objawy grzybicy stóp?

Każdemu z symptomów może towarzyszyć świąd i pieczenie skóry. Pozostałe zależą od tego, czy dokucza nam grzybica międzypalcowa, potnicowa czy złuszczająca. Dlatego musimy poznać objawy właściwe dla każdego z nich.

Grzybica Międzypalcowa
Z tym typem spotykamy się najczęściej; powszechnie mówi się o nim „stopa atlety”. Na początku można zauważyć niepokojące zmiany pomiędzy czwartym a piątym palcem stóp. Dlaczego? To między nimi jest najcieplej, najwilgotniej i najciaśniej – grzybica nie może sobie wymarzyć lepszych warunków.
Teraz pora na rozpoznanie. Przede wszystkim sprawdź, czy skóra u nasady tych palców nie jest bardziej zaczerwiona bądź pęknięta. Twoją podejrzliwość powinien też wzbudzić ból towarzyszący wycieraniu palców. Ten rodzaj grzybicy najrzadziej występuje między paluchem i drugim palcem.

Grzybica Potnicowa
Na podeszwie stopy widzisz mnóstwo drobniutkich pęcherzyków? Skóra jest zaczerwiona? To niestety może oznaczać grzybicę potnicową.

Grzybica Złuszczająca
Kiedy naskórek stopy nadmiernie się złuszcza i rogowacieje, to może być to ostatni z rodzajów grzybicy – złuszczająca. Może ona jednak obejmować nie tylko podeszwę, lecz także brzeg stopy.