Jak uchronić dzieci przed kurzajkami?

Nie ma lepszej pory na beztroskę niż wakacje – a jednocześnie dla wirusa brodawki HPV nie ma też bardziej dogodnej okazji, aby zarazić nasze dzieci. Jak zatem zadbać o ich bezpieczeństwo i uchronić ich przed szpecącymi i czasem bolesnymi kurzajkami?

Jak wskazują badania 7-10% populacji dotyka problem kurzajek. U dzieci mogą one występować częściej, głównie z powodu ich mniejszej odporności: system immunologiczny kształtuje się aż do 12. roku życia. Powstawaniu kurzajek sprzyjają też uszkodzenia skóry, o które łatwo zwłaszcza u mniejszych dzieci. To naturalne, w końcu kto z nas nie skaleczył się albo nie obtarł podczas zabawy na podwórku? Nie zmienia to jednak faktu, że to również świetny sposób dla wirusa na to, żeby dotrzeć do organizmu. Z tego powodu musimy chronić nasze potomstwo przed sytuacjami sprzyjającymi uaktywnieniu się wirusa. Należy powiedzieć dzieciom, na co uważać i czego nie robić, kiedy przebywa się w większej grupie.

Na co zwrócić uwagę naszych pociech?
●    Nie rozdrapuj zmian na skórze.
●    Nie obgryzaj paznokci ani skórek (dzięki temu nie wystawiasz na działanie wirusa mniej chronionych części skóry oraz nie tworzysz dogodnych warunków do jego wniknięcia).
●    Nie używaj cudzych ręczników ani innych środków higieny osobistej.
●    Nie korzystaj z cudzego obuwia.
●    Gdy idziesz pod prysznic czy na basen, zawsze miej na stopach własne kapcie lub klapki.
●    Jeśli widzisz, że ktoś ma na ręku lub stopie kurzajkę, staraj się nie dotykać przedmiotów, których wcześniej używała ta osoba.