Jak uniknąć zakażenia się grzybicą?

Wielu z nas myśli, że problem grzybicy nas nie dotyczy, tymczasem jesteśmy na nią narażeni w wielu sytuacjach. Kiedy powinniśmy zachować szczególną czujność?

Na początek warto wiedzieć, jakie warunki uwielbia grzybica. Idealnie dla jej rozwoju są miejsce które są ciemne, wilgotne i parne. Dlatego tak często prześladuje ona baseny, sauny czy… plaże. Z tych samych powodów bardzo lubi nasze nieprzepuszczające powietrza buty. W końcu gdzie może być ciaśniej i cieplej niż tam?

Kiedy więc myjemy stopy, zwracajmy szczególną uwagę na miejsca między palcami. Co więcej, prysznic jest lepszy od kąpieli, o czym nie każdy wie. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: wówczas stopa ma kontakt tylko z bieżącą wodą. Warto też mieć oddzielny ręcznik, przeznaczony wyłącznie do wycierania stóp.

Nie pomaga również nadgorliwość. Zapamiętajmy: nie można myć stóp zbyt często ani przesadzać z dezodorantami. Niszczymy w ten sposób naturalny płaszcz lipidowy skóry, czyli jej naturalną ochronę.

Najbardziej musimy uważaj podczas odpoczynku: właśnie w takich miejscach jak baseny, hotele, internaty i sanatoria zarażamy się najczęściej. Na to jest jedna rada – banalna i dobrze znana, ale również niezwykle istotna: unikajmy w takich miejscach korzystania ze wspólnego obuwia, zwracajmy też uwagę na drewniane i chłonne powierzchnie.