Czym właściwie jest kurzajka?

To, co potocznie nazywamy kurzajką, to nic innego jak brodawka wirusowa. Na pierwszy rzut oka przypomina ona odcisk lub zgrubienie skóry o podłużnym bądź okrągłym kształcie

Mimo swoich niewielkich rozmiarów kurzajki są dokuczliwe i niestety bardzo zaraźliwe. Wystarczy wspomnieć, że według szacunków aż co dziesiąty z nas może być nosicielem wirusa HPV, który wywołuje tę nieprzyjemną dolegliwość. Zarażamy się nim poprzez kontakt z inną zarażoną osobą – a więc prawdopodobnie „łapiemy” go najczęściej w miejscach publicznych, takich jak basen, sauna, sale gimnastyczne. Co gorsza, wirus atakuje szczególnie w momentach naszego osłabienia. Najbardziej uważać muszą dzieci, które do 12. roku życia zwykle nie mają jeszcze w pełni wykształconego systemu immunologicznego pozwalającego im zwalczyć wirusa.

Kurzajki najczęściej pojawiają się na dłoniach, między palcami lub na twarzy. Są jednak i bardziej dokuczliwe miejsca, takie jak pod płytką paznokciową czy podeszwą. Wówczas mogą powodować ból i utrudniać chodzenie. Większości z nas przeszkadza jednak przede wszystkim to, że są bardzo nieestetyczne: często przyjmują „kalafiorowaty” kształt, który zwykle nie jest czymś, co może się podobać.