Czym są kurzajki i brodawki?

Brodawki zwykłe & brodawki stóp

Kurzajki/brodawki to nieszkodliwe zmiany skórne wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Istnieją różne rodzaje brodawek, ale najczęściej występują tzw. brodawki zwykłe, które zbudowane są z tkanki wewnętrznej stanowiącej rdzeń, zaopatrywanej przez naczynia krwionośne, pokrytej zewnętrznymi warstwami naskórka.

Powszechna infekcja skóry

  • Brodawki dotknęły 1 na 5 rodzin w ciągu ostatnich 2 lat*
  • Do czynników ryzyka należy obniżona sprawność układu odpornościowego oraz nawet niewielkie rany i uszkodzenia skóry**
  • Prawie 10% dzieci ma brodawki. Liczba ta wzrasta do 15-20% dla nastolatków w wieku 16-18 lat***


*Consumer research – U&A Sweden, Greece & UK (N=3.000).
** www.aad.org
***American Society of Dermatology, David A. Wrone M.D. and George T. Reizner M.D.

Dłonie, kolana i łokcie

Brodawki zwykłe można łatwo rozpoznać po nierównym, „kalafiorowatym” wyglądzie powierzchni. Zazwyczaj występują one na rękach, kolanach i łokciach.

Podeszwy stóp, pięty i palce

Brodawki stóp są podobne do brodawek zwykłych, lecz występują tylko na podeszwach stóp , piętach lub palcach stóp. Na ogół są one bardziej płaskie i często są bolesne z uwagi na nacisk spowodowany chodzeniem.

Czy kurzajki i brodawki wymagają leczenia?

Około 50% kurzajek i brodawek znika w ciągu dwóch lat bez żadnego leczenia. Kurzajki i brodawki powstają w wyniku infekcji wirusowej, przeciw której organizm w końcu wytworzy system obronny co powoduje ich zniknięcie. Proces ten może jednak trwać kilka miesięcy, a nawet lat.

Ponadto, wysoce zaraźliwe kurzajki i brodawki mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała lub przenosić się na inne osoby. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się i zarażenia, kurzajki i brodawki powinny być leczone natychmiast.

Young woman massaging her foot on the bed., Healthcare concept
Kurzajki i brodawki

Jak leczyć kurzajki i brodawki?

Leczenie kurzajek i brodawek w warunkach domowych produktami dostępnymi bez recepty, często przynosi pożądany efekt po wielu tygodniach.

Undofen® w ramach swojego portfolio oferuje produkty, które skutecznie i szybko usuwają kurzajki i brodawki. Sprawdź!